استان جیرفت

سکونت خرس سیاه آسیایی در مناطق کوهستانی قلعه‌گنج

به گزارش خبرگزاری فارس از جنوب کرمان، سعیده رسولی بعد از ظهر امروز در جلسه محیط زیست شهرستان قلعه‌گنج با اشاره به عملکرد این اداره در قلعه‌گنج اظهار داشت: در مناطق کوهستانی این شهرستان خرس سیاه آسیایی سکونت گزیده که با تحقیق و نظرات کارشناسی اعتبارات ویژه‌ای به این منظور اختصاص یافته است.
وی افزود: همچنین قلعه‌گنج بهترین سکونتگاه پرنده هوبره «چرز» در مدت شش ماه از سال است.
رسولی تصریح کرد: محیط زیست و حیات وحش شهرستان قلعه‌گنج ظرفیت بالایی برای جذب محققان و سرمایه‌گذاران دارد.
وی بیان داشت: 213 هزار هکتار از ارتفاعات «مارز» تا دشت «سم‌سیلی» در «صولان» به عنوان یک منطقه بکر و حفاظت شده، معرفی شده است.
رسولی بیان کرد: با مکاتبه‌ها و پیگیری نماینده مجلس و فرمانداران جنوب کرمان 50 ردیف شغلی به جنوب کرمان اختصاص یافته است تا مرکز محیط زیست کنترل بهتری بر منطقه داشته باشد.
وی عنوان کرد: از این تعداد ردیف شغلی، شش نفر به اداره محیط زیست شهرستان قلعه‌گنج اختصاص می‌یابد.
رسولی با هشدار به مردم خاطرنشان کرد: این اداره با همکاری نیروهای نظامی و انتظامی با قاچاقچیان بین‌المللی و داخلی پرندگان مهاجر به شدت برخورد می‌کند.
وی اذعان کرد: برای کمک به حیات وحش منطقه از همیاران محیط زیست و محیط‌‌بانان افتخاری شهرستان استفاده می‌شود.
رسولی خاطرنشان کرد: مردم در این زمینه بسیار هوشیارانه عمل می‌کنند و در کوتاه‌ترین زمان موضوع را به مسئولان مربوطه گزارش می‌دهند.
رئیس اداره محیط زیست شهرستان کهنوج اظهار داشت: مدیران دستگا‌های اجرایی باید تلاش کنند با همکاری و تعامل با محیط زیست، هرگونه اقدامی در زمینه در واگذاری زمین، احداث کارخانه و مراکز تولیدی انجام دهند.
وی افزود: معادن شن و ماسه و تجهیزات سنگ‌شکن با داشتن مجوز فعالیت از سازمان محیط زیست می‌توانند به فعالیت خود ادامه دهند در غیر اینصورت با موارد متخلف به شدت برخورد قضایی می‌شود.
رسولی تصریح کرد: مراکز آموزشی و تربیتی باید آموزش‌های لازم را در راستای حفظ و احیای محیط زیست و حیات وحش به نوجوانان و دانش‌آموزان ارائه دهند.
وی بیان داشت: پیشنهاد می‌کنم، در این شهرستان با همت شهرداری کمربند سبز احداث شود و در کمیته برنامه‌ریزی شهرستان اعتبار لازم به آن اختصاص یابد تا توسعه جنگل محیط زیباتری را برای شهروندان فراهم کند.
رسولی بیان کرد: حمایت دستگاه‌های اجرایی از جمله منابع طبیعی، میراث فرهنگی و محیط زیست از حیات وحش و زیستگاه‌های حیوانات به عنوان حامیان خط مقدم این جبهه باید سرلوحه کار اداره‌ها و نهادهای حمایتی، امنیتی و آموزشی قرار گیرد.
وی اذعان کرد: به زودی مشکل محل دفن زباله‌ها در روستای احمد‌آباد با همت و پیگیری شهرداری و مردم روستا برطرف می‌شود.
+ نوشته شده در  یکشنبه سیزدهم آذر ۱۳۹۰ساعت 15:24  توسط بچه های کهنوج  |